Dne 4.10.2019 se v konferenčním centru výstaviště Černá Louka v Ostravě uskutečnil konferenční panel k tématu „Možnosti sociálního podnikání v podmínkách Moravskoslezského kraje“.  Akci organizoval spolek TRIANON z Českého Těšína ve spolupráci s Černá Louka, s.r.o. při příležitosti konání festivalu Život bez bariér a za finančního přispění Všeobecné zdravotní pojišťovny, a.s. a statutárního města Havířova.

Konferenčního panelu se zúčastnilo celkem 24 osob, mezi nimiž byli zástupci Úřadů práce ČR – kontaktních pracovišť v Ostravě a Frýdku-Místku, Moravskoslezské vědecké knihovny, Klastru sociální inovací a podniků – SINEC, z.s., Všeobecné zdravotní pojišťovny, a.s.,  Komory sociálních podniků v Brně, OZ Misia Mladých v Tvrdošíně (SK) a Fundacje Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem“ v Cieszynie (PL).

V bohatém programu prezentovali své zkušenosti zástupci jednotlivých sociálních podniků z Moravskoslezského kraje. Kromě sociálně-podnikatelských aktivit spolku TRIANON, které představila Ing. Tereza Siudová, se prezentoval také největší sociální podnik v ČR Egon – sociální podnik, z.s., jehož činnost hostům přiblížila ředitelka Mgr. Dolores Czudková, společensky prospěšná podnikatelka r. 2011 a v současné době také ambasadorka sociálního podnikání pro Moravskoslezsko. Dále vystoupil Petr Světlík, který představil výrobu originálních dárkových a reklamních předmětů v rámci činnosti CHRPY sociální firmy Slezské diakonie o.p.s. První blok uzavřela Bc. Jana Juřenová MSc., která představila aktivity Klastru sociálních inovací a podniků – SINEC, z.s. působícím v Moravskoslezském kraji jako zastřešující 66 členských organizací – sociálních podniků.  Dále přítomné seznámila se stavem přípravy zákona o sociálním podnikání v ČR a jeho možných dopadech na současné i nově vznikající sociální podniky.

V druhém bloku přednášek zaměřeném na prezentaci zkušeností a příkladů dobré praxe ze sousedních krajů a zahraničí vystoupil Ing. Marek Juha zástupce skupiny „MÁME PRO VÁS PRÁCI s.r.o.“ z Brna s prezentací všech sociálně-podnikatelských aktivit skupiny, od prádelen, autodopravy až po údržbu zeleně. Ze zahraničních hostů se jako první představil Mgr. Anton Michalica se svým sdružením Misia Mladých, které prostřednictvím rozvoje drobných podnikatelských aktivit v oblasti zemědělství a zpracování vypěstovaných surovin pomáhá rodinám v nouzi v Oravském regionu. Výrobu originálních designových doplňků a reklamních předmětů vyráběných handicapovanými ze dřeva a jiných materiálů představil Mariusz Andrukiewicz z Fundacje Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem“, která své patentově chráněné produkty prodává prostřednictvím e-shopu do více než 30 zemí světa.

Na závěr panelu se rozpoutala také živá diskuze, ve které se všichni zúčastněni shodli na tom, že sociálně-podnikatelské aktivity jsou potřebné a je potřeba je dále propagovat mezi podnikatelskými subjekty i institucemi veřejné správy. Dále zúčastnění uznali, že nutností je také jasně definovat zákonné podmínky pro rozvoj sociální ekonomiky.

image.png      image.png           image.png             image.png         image.png           

Děkujeme všem výše uvedeným partnerům za spolupráci a podporu akce.

Tisková zpráva z akce je dostupná zde TZ Konf. panel 4.10.2019.docx